Wczoraj byłem na spotkaniu z p. dr. Sławomirem Mentzenem w Legnicy. Po jego zakończeniu był oblegany przez osoby, które chciały sobie z nim zrobić zdjęcie. Nie uciekł, ani nie odjechał na hulajnodze, tylko czekał mniej więcej do 21.00, jak jego sympatycy rozejdą się do domów. Wiedząc, że nie przebiję się do niego przez tłum i korzystając z obecności innego posła na Sejm RP, p. Grzegorza Płaczka, zrobiłem sobie z nim zdjęcie i przekazałem mu petycję następującej treści:
W Polsce obowiązują rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (t. j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 2102) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lutego z 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (t.j.: Dz. U. z 2023 r., poz. 2572 z późn. zm.). Dyrektorów szkół – także niepublicznych – krępują drobiazgowe i zawierające mętne wyrażenia przepisy, określające kogo mogą zatrudnić jako nauczyciela i jakie dokładnie zajęcia mu przydzielić. Właściwy minister niemalże jednym pociągnięciem pióra może zakazać określonym kategoriom osób wykonywania tego zawodu czy kierowania ich do prowadzenia jakiś zajęć w szkole (wszak reguluje te kwestie rozporządzenie, a nie ustawa). Zwolnienie z tych wymogów w wyjątkowych wypadkach zależy od uznania kuratorów oświaty.
Zwracam się do Pana z prośbą, żeby jako kandydata na Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz Poseł na Sejm nagłośnił Pan tą sprawę oraz podjął wraz ze współpracownikami działania na rzecz zmiany tych przepisów, tak żeby:
- od dyrektora szkoła zasadniczo zależało kogo i na jakim stanowisku zatrudnia, a jeśli państwo już ingeruje w ten proces, to określało minimalne wymagania dla kandydatów na nauczycieli (np. kurs pedagogiczny w czasie studiów licencjackich/magisterskich/ podyplomowych, bądź w ośrodku doskonalenia nauczycieli i swobodny przydział przedmiotów przez dyrektora);
- organy prowadzące szkoły publiczne - zwykle jednostki samorządu terytorialnego – oraz rady pedagogiczne, tudzież rady szkoły swobodnie określały w statucie zasady oceniania postępów w nauce i zachowania uczniów, z zachowaniem jednolitej skali w całym kraju, a w razie niedopełnienia przez nie tego obowiązku sam nauczyciel podawał uczniom kryteria oceniania w krótkim czasie od rozpoczęcia roku szkolnego/semestru.
Z poważaniemdr Piotr Bukowczyknauczyciel-bibliotekarz w Centrum KształceniaZawodowego i Ustawicznego w Legnicy